Hodowla Dyskowców

Galeria:

Posiadanie dyskowców/paletek jest spełnieniem marzeń każdego akwarysty. Nic w tym dziwnego, gdyż są najpiękniejszymi rybami na świecie. Występują w wielu odmianach barwnych, co pozwala na niezliczoną ilość kombinacji kolorystycznych. Akwaria z takimi mieszkańcami zawsze przyciągają wzrok i są źródłem niesamowitych emocji. Co zatem zrobić, żeby spełnić swoje marzenia?

Akwarium i sprzęt

Zbiornik musi być odpowiednio duży. Obowiązuje stara zasada - czym większy tym lepiej. Najmniejsze akwarium w jakim możecie Państwo trzymać dyskowce to 200 litrów. Ilość ryb zależy od urządzenia akwarium i sprzętu. Przeliczanie ryb na ilość litrów wody nie ma sensu. Niezbędny jest filtr zewnętrzny z jak największym złożem filtrującym. Każdy producent podaje wielkość akwarium do jakiego może być on stosowany. Wartość tą należy podzielić na pół! Jeżeli zatem posiadacie Państwo akwarium 300 litrowe to powinien być zamontowany filtr rekomendowany do akwarium 600litrów. Dodatkowo, wewnątrz powinien znaleźć się filtr uzupełniający. Najlepsze są głowice filtrujące, gdzie możemy zamontować dużą gąbkę. Ładnie zabudowane filtry przeważnie mają mały materiał filtrujący i się nie sprawdzają. Proszę pamiętać także o grzałce z termostatem i precyzyjnym termometrze.

Oświetlenie

Oświetlenie proszę dostosować do swoich priorytetów. Jeżeli akwarium ma być zbiornikiem roślinnym to niezbędne jest duże natężenie światła. Ryby będą się czuły tam dobrze! Przyciemnione środowisko jest niezbędne tylko dla dyskowców z odłowu naturalnego.

Woda

Jeżeli zastosujecie Państwo omawianą wyżej filtrację to woda będzie idealnie czysta - biologicznie, chemicznie i mechanicznie. Tak musi pozostać przez całe życie ryb. Woda dla paletek powinna mieć pH od 6,2-7,5. Trzymanie ryb w wodzie o pH powyżej 7,0 jest możliwe w przypadku ryb żyjących od pokoleń w niewoli. Wszystkie paletki rozmnażane są w wodzie kwaśnej (pH poniżej 7,0), a dopiero potem ewentualnie przyzwyczajane do wody zasadowej. Każda zmiana parametrów wody powoduje u ryb stres, w konsekwencji płochliwość. Pamiętajcie Państwo zatem, że po okresowych podmianach wody ryby nie powinny chować się po kątach i uciekać na widok akwarysty. Jeżeli tak się dzieje, to podmiany są za duże lub za częste. Po co podmieniać wodę raz w tygodniu w ilości 30%, jeżeli woda ma idealne parametry? Niestety nadopiekuńczość akwarystów posiadających paletki jest nagminna. W przypadku paletek najważniejsza jest stabilność parametrów! Podkreślam: stabilność parametrów! Twardość wody (ilość soli w wodzie) jest powiązana z odczynem i wbrew obiegowym opiniom nie ma potrzeby zajmować tym parametrem. Wiedza związana z twardością ogólną i węglanową jest istotna tylko dla osób, które chcą rozmnażać paletki.

Pokarm

Sposób podejmowania przez paletki pokarmu świadczy o ich kondycji. Zdrowa ryba jest łapczywa i aktywna. Młode paletki należy karmić obficie cztery razy dziennie. Dorosłe egzemplarze karmimy umiarkowanie, a tygodniowa przerwa w podawaniu pokarmu (np. z powodu wakacji akwarysty) nie odbije się na zdrowiu ryb. Dieta musi być zróżnicowana. Rekomendowane przez wielu akwarystów serca indycze i wołowe nie mogą być głównym składnikiem przygotowywanych pokarmów. Niezbędne są dodatki „owoców morza” i produktów pochodzenia roślinnego. Należy stosować także pokarmy suche dedykowane paletkom. Większość z nich może być stosowana jako dieta główna. Powszechnie panuje opinia, że pokarmy mrożone, takie jak larwa ochotki czy szklarka są nieodpowiednie dla paletek. Związane jest to z prawdopodobieństwem zarobaczenia ryb. Cóż, widziałem nie raz piękne, ogromne i wyjątkowo wybarwione egzemplarze karmione takimi pokarmami. Ostatecznie jest to pokarm bliższy dyskowcom niż mięso ssaków czy drobiu. Uważam, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy podawać pokarmy „podwyższonego ryzyka”. Osobiście korzystam tylko z mrożonej artemii.

Gdzie kupić paletki?

Sprzedawane w moim sklepie paletki pochodzą z mojej hodowli oraz z zaprzyjaźnionych ferm znajdujących na terenie Polski i Czech. Ponadto jestem bezpośrednim importerem ryb z Azji, gdzie materiał genetyczny jest najwyższej jakości. Sprzedawane paletki są zawsze po kwarantannie i w dobrej kondycji. Ryby importowane są „sprawdzane” pod kątem wirusów i bakterii. Zapraszam do zakupu. Paletki są dostępne w sklepie przy ulicy Gałczyńskiego 17 lub bezpośrednio w hodowli po kontakcie telefonicznym: 604 058 779.

Z poważaniem
Piotr Śledzikowski